A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával

A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.

 

ferenc papa orban viktor bartok osszkiadas

Hírek, események


 Tudományos fórum >>>

Helyszín: Zenetörténeti Múzeum, Budapest 1014, Táncsics M. u. 7.

A szeptemberben és októberben rendezett programokról itt tájékozódhatnak.

 

Szeptember 27. (péntek) 17:00 – 18:30

KONCERT 18:30 – 19:30

Játszd újra! – Beavatás a Himnusz megzenésítésének rejtelmeibe

Talán a legtöbbet énekelt ének Magyarországon, amiről mégis olyan keveset tudunk. Hogy készült, mit gondoltak róla a kortársak, és hogyan viszonyult hozzá a politika az évtizedek során? Tekintsünk be együtt a kulisszák mögé!

Programvezető: Kim Katalin

REGISZTRÁCIÓ: a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen szeptember 20-ig!

 

Október 5. (szombat) 16:00 – 17:00

Magyar hegedűkészítők – A Reményi család öröksége

Ismerje meg a Reményi hegedűkészítő család történetét és hallgassa meg a kiállításon szereplő mesterhangszerek hangjait!

Programvezető: Baranyi Anna; Közreműködik: Gusztin Rudolf

 

Október 12. (szombat) 10:00 – 11:30

Magyar zene- és képzőművészet találkozása

Fedezzük fel együtt Zenetörténeti Múzeum képzőművészeti gyűjteményét az új időszaki kiállításban!

Programvezető: Borz Zsófia

 

Október 13. (vasárnap) 10:00 – 11:30

Séta az Erdődy palotában

Járjuk be együtt a barokk palota legszebb tereit!

Programvezető: Borz Zsófia

 

Október 24. (csütörtök) 17:30 – 19:00
KONCERT 19:00 – 20:00
Játszd újra! – Beavatás a Hymnusz megzenésítésének rejtelmeibe

Tárlatvezetés és vetélkedő a Zenetudományi Intézet Magyar Zenetörténeti Osztálya által a Hymnusz megzenésítésének 175. évfordulója alkalmából rendezett Erkel-műhely című kiállításban.

A vezetést követően minden érdeklődőt szeretettel várunk a Zenetudományi Intézet Bartók-termében a Magyar Zenetörténeti Osztály által szervezett koncertre és műhelybeszélgetésre. Bevezetőt mond Békéssy Lili, az előadókkal és a zeneszerzőkkel Molnár Szabolcs zenetörténész beszélget.  

 

Műsor:

BALOGH Máté: Fiatal asszonyok éneke 

SZŐCS Márton: Hangzók 

KEDVES Csanád: Istenek bűne 

TORNYAI Péter: Voilà for Viola 

KURTÁG György:  Hommage à R. Sch.

SÁNDOR László: Szomorúfűz

Közreműködnek: Molnár Anna (ének), Bartek Zsolt (klarinét), Taraszova Krisztina (zongora), Sándor László (hegedű), Tornyai Péter (brácsa), Balogh Máté (zongora) 

 Az 1000 (felnőtt) és 500 (diák, nyugdíjas, pedagógus) forintos belépőjegyek a vezetésre és a hangversenyre is érvényesek.  

 

Október 26. (szombat) 11:00 – 12:30
Családi nap az Erkel-műhelyben 
Tárlatvezetés a Zenetudományi Intézet Magyar Zenetörténeti Osztálya által a Hymnusz megzenésítésének 175. évfordulója alkalmából rendezett Erkel-műhely című kiállításban.

Kurátor: Kim Katalin. A kurátor munkatársai: Békéssy Lili, Elek Martin, Gusztin Rudolf, Horváth Pál, Murvai-Bőke Gabriella, Tóth Emese, Vizinger Zsolt.

A programokra váltott 1000 (felnőtt) és 500 (diák, nyugdíjas, pedagógus) forintos belépőjegyek a múzeumba egész nap érvényesek.