A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával: A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.
|
Osztály: | Népzene- és Néptánckutató Osztály és Archívum |
Fokozat, beosztás: | tudományos szakalkalmazott, informatikai megbízott |
Email: | Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. |
Szoba: | 228 |
Telefon: | (1) 214-6770 / 238 |
Életrajz
Születési év:
- 1989
Felsőfokú végzettség:
- egyetemi BA, Szegedi Tudományegyetem, néprajz-táncantropológia
Kutatási terület:
- digitális archiválás, archív filmek, Lábán-kinetográfia
Szakmai tevékenység:
- filmrestaurálás, szinkronizálás, néptáncok lejegyzése és elemzése
Oktatási tevékenység:
- oktató, Szegedi Tudományegyetem, Choreomundus Programme (angol nyelven Lábán-kinetográfia, archívumismeret)
Publikációk
Legfontosabb publikációk:
"Néptáncfilmek digitalizálása az MTA BTK Zenetudományi Intézet Néptánc Archívumában."
Tánctudományi Közlemények 9: (1) pp. 93-97. (2017)
"Maácz László filmes gyűjtései"
In Fügedi János, Szélpál-Bajtai Éva (szerk.) Maácz. 444 p.
Budapest: L'Harmattan; MTA BTK Zenetudományi Intézet, 2015. pp. 404-419.
Felföldi László, Kukár Barnabás Manó
Lexikon. Online adatbázis.
In Néptánc Tudástár, szerk. Fügedi János. Budapest: MTA BTK
Zenetudományi Intézet, (2014)
Fügedi János, Kukár Barnabás Manó (szerk.)
Bibliográfia. Online adatbázis.
In Néptánc Tudástár, szerk. Fügedi János. Budapest: MTA BTK Zenetudományi Intézet, (2014)
"A magyarországi románok táncfolklorisztikai kutatásáról: Történet, kritika és lehetőségek"
In Bolvári-Takács G, Fügedi J, Mizerák K, Németh A (szerk.) Alkotás - befogadás - kritika a táncművészetben, a táncpedagógiában és a tánckutatásban: IV. Tánctudományi Konferencia a Magyar Táncművészeti Főiskolán, 2013. november 8-9. 196 p.
Konferencia helye, ideje: Budapest, Magyarország, 2013.11.08-2013.11.09. Budapest: Magyar Táncművészeti Főiskola, 2014. pp. 110-119.
(Táncművészet és tudomány. A Magyar Táncművészeti Főiskola kiadványsorozata; VII.)
Összes publikáció: Magyar Tudományos Művek Tára