A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával: A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.
|
2025. február 20–21. között Athénban került megrendezésre a Musicology and Music Librarianship in Cultural Context című nemzetközi konferencia Stephanie Merakos tiszteletére, amelyet az IMS Music and Cultural Studies Study Group és a The Friends of Music Society szervezett az athéni Megaron épületében.
A konferencián a BTK Zenetudományi Intézet Magyar Zenetörténeti Osztályának három munkatársa – Kim Katalin, Kaczmarczyk Adrienne és Békéssy Lili Veronika – vett részt előadóként. A konferencia szervezőbizottságának tagja volt Kim Katalin, az Intézet igazgatóhelyettese és a Magyar Zenetörténeti Osztály vezetője, aki egyúttal szekcióelnöki feladatokat is ellátott.
A rendezvény középpontjában a zenei adat- és forrásfeldolgozás korszerű módszertani megközelítései és az ezekhez kapcsolódó kutatási projektek álltak. A rangos nemzetközi eseményen olyan intézmények képviselői tartottak előadást, mint a New York City University, a RILM, a Hongkongi Egyetem, az Osztrák Tudományos Akadémia, a Ljubljanai Egyetem és a Bécsi Városi Könyvtár.
A konferencia szakmai programján túl lehetőség nyílt nemzetközi szakmai kapcsolatok elmélyítésére és újak kialakítására. Ezen új szakmai kapcsolatok elősegítették a digitális kottaközreadás módszertanának elsajátítását, és egyúttal egy nemzetközi online workshop-sorozat létrehozására is lehetőséget nyújtottak ebben a témában.
A konferencia honlapja: https://mmb.org.gr/en/event/international-conference-musicology-and-music-librarianship-musicology-and-music-librarianship